Piątek, Styczeń 13, 2017, 21:46

Zapraszamy na cykl artykułów dotyczących różnych kwestii związanych z pływaniem :)


Najczęstszym powodem braku efektów w pływaniu jest powielanie tych samych błędów. Tzw. „pamięć mięśniowa” sprawia, że nawyk ruchowy wielokrotnie powtarzany na treningach staje się już ruchem, który wykonujemy bez skupienia na nim – najczęściej błędnie. W tym artykule przybliżymy najczęściej spotykane błędy, które ( jeżeli występują ) należy jak najszybciej skorygować.


1. Podstawowym błędem u większości osób pływających jest niedociągnięcie dłoni do uda ( wykonanie pełnego chwytu wody ramieniem. Na tym ruchu możemy zyskać lub stracić cenne sekundy w wodzie. Faza odepchnięcia jest u wielu zawodników zbyt mało zaznaczona lub w ogóle jej nie ma. Podczas braku wyraźnej pracy napędowej ramion, rolę tą przejmują nogi, co przekłada się na zmniejszenie tempa pływania oraz wyraźne zmęczenie.


Skupienie na poprawności i efektywności górnej partii ciała przyczyni się do osiągnięcia lepszych efektów w pływaniu długodystansowym i pozwoli oszczędzić nogi, które w przypadku triathlonu jeszcze sporo pracy po wyjściu z wody wykonać muszą.


2. Kolejnym błędem jest usztywnianie kończyn górnych ( w fasie pod jak i nad wodą ), co skutkuje wieloma błędami. W fazie pracy pod wodą zbyt sztywna ręka nawigująca obciąża bark oraz opóźnia chwyt wody. Przeniesienie ramienia nad wodą to jedyny moment na regenerację ( luźne ramie nie wykonuje pracy ). Usztywnianie zaczyna się często w momencie wyjęcia łokcia nad wodę, kolejna faza w „sztywnym” pływaniu to przeniesienie dłoni do przodu w momencie, gdy łokieć mamy jeszcze na wysokości bioder i dopiero włożenie jej do wody. Bardzo często łokieć dotyka pierwszy wody ( jest to również spowodowane innymi czynnikami – zbyt mała rotacja ciała ) oraz zbyt dalekiego przeniesienia ramienia co również powoduje większy opór przy wejściu do wody. Przy prawidłowym ruchu ręka powinna być wyjęta z wody i przenoszona na wysokim łokciu, tak, żeby przedramię mogło swobodnie zwisać.

Należy też pamiętać, że ręka nad wodą powinna być przenoszona swobodnie. Jako pierwsze kontakt z wodą mają opuszki palców, następnie dłoń, przedramię i cała reszta aż do rotującego barku.


Życzymy udanych treningów.
Pozdrawiamy
TI Team


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright ©2017 warsztatyplywania.pl, wszystkie prawa zastrzeżone                                                            kalendarztriathlonowy.com